Bilgi Bankası

Web Sitenizi Arama Motorlarına Kaydedin

Web sitenizin Google, Yandex ve Bing gibi ara motorları tarafından daha hızlı indekslenmesini sağlamak için her tarayıcıya tek tek kaydetmeniz gerekmektedir. Kayıt işlemini yaptıktan sonra, ilgili arama motoru tarafından web sitenize ait tüm dosyalar taranacaktır. Tarama işlemi için herhangi bir zaman belirtmek imkansızdır. Bu süre tamamen arama motoru tarafından belirlenir.

Web Sitenizi Google’a Nasıl Kaydedersiniz?

Yayınlamış olduğunuz web sitenizi Google’a kayıt etmek için https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresine tıklayınız. Açılan sayfada URL kısmına web sitenizin adresini giriniz. Yorumlar kısmına dilerseniz, siteniz ile ilgili kısa bir açıklama yazabilirsiniz. Daha sonra Adres Ekle butonuna tıklayınız.

İşleminiz tamamlandığında aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız. Bu adımdan sonra, Google botları siteniz dosya ve URL’lerini tarayacaktır.

Diğer arama motorlarına kayıt işlemlerini de aynı şekilde yapabilirsiniz.

Sitenizin indekslerini kontrol etmek için çeşitli tool’lar kullanabilirsiniz. Dilerseniz, tarayıcı kısmına “site:alanadiniz.com” yazarak arama yaptığınızda, index alan sayfalarınızı görebilirsiniz.

Sitenizi arama motorlarına en doğru şekilde tanıtabilmeniz için site ile ilgili tüm çalışmalarınızı bitirdikten sonra kayıt işlemini yapmanızı tavsiye ederiz. Son olarak, robotların en doğru şekilde sitenizi tarayabilmesi için sitemap.xml ve robot.txt dosyanızı, SEO standartlarına göre düzenlemenizi öneririz.

Ayrıca okuyun

 Standart SSL ve Wildcard SSL Sertifikalarının Farkı Nedir?

Standart SSL sertifikaları alanadiniz.com gibi sadece kayıt edildiği tek bir alan adı veya alt alan adı ile kullanılabilmektedir. Buna karşın Wildcard SSL sertifikaları magaza.alanadiniz.com, mobil.alanadiniz.com vb. alan adınızın tüm alt alan adları ile birlikte kullanılabilmektedir. Geniş kapsamı dolayısı ile firmalar veya organizasyonlar ağırlıklı olarak Wildcard SSL sertifikalarını tercih...